خانه / خبر و گزارش / تهدید کارگران کاوش صنعت قزوین به اخراج

تهدید کارگران کاوش صنعت قزوین به اخراج

شرکت «سی. ان. جی. کاوش صنعت» واقع در شهر صنعتی البرز قزوین که تولید کننده مخزن ماشین های دوگانه سوز می باشد، کارگران خود را به بهانه نوسانات ارزی و شرایط بد اقتصادی تهدید به اخراج کرده است.

این شرکت که قبلا زیر مجموعه وزارت دفاع بوده و سپس در اختیار وزارت نفت قرار گرفته است به کارگران اعلام نمود که با توجه به وضعیت موجود، توان ادامه تولید به صورت قبل را ندارد. لذا در صورتی که هر یک از آنان تا قبل از پایان قرارداد اقدام به باز خرید نمایند، به آن ها یک ماه و نیم سنوات پرداخت خواهد شد. درغیر این صورت پس از پایان قرارداد، شرکت تعدادی از آن ها را انتخاب و با سنوات یک ماهه باز خرید خواهد کرد؛ و کارگران باقیمانده نیز باید تنها ۱۵ روز در ماه مشغول به کار شوند و برای آنها بیمه پانزده روزه پرداخت خواهد شد و بیمه ی پانزده روز دیگر را کارگران درصورت تمایل، خودشان باید پرداخت کنند.

بنابر این کارفرمایان شرکت کاوش صنعت ، پس از سال ها بهره کشی از کارگران، سرانجام با تهدید به اخراج و بیکارسازی کارگران، آنان را در وضعیتی قرار داده اند که مجبور شوند بین دو موقعیت بد، به انتخاب خودشان یکی را انتخاب کنند.

ما کارگران باید بدانیم که تنها راه مقابله با چنین سیاست های تفرقه افکنانه و ضدکارگری، ایستادگی در مقابل کارفرمایان و نرفتن زیر بار سیاست های مزورانه آنان می باشد. چنین ایستادگی تنها با اتحاد وهمدلی و ایجاد تشکلی مستقل و متکی به خود کارگران و انتخاب نمایندگانی که بتوانند قدم به قدم منافع آنان را پیش ببرند، مقدور خواهد شد. در غیر اینصورت بدیهی است که کلیه کارگران اعم از بازخرید شدگان و شاغلین متضرر شده و کار خود را که تنها منبع تامین زندگی آنهاست از دست خواهند داد.

تجربه نشان داده که کارفرمایان با چنین ترفندهایی، ابتدا بخشی از کارگران را اخراج و سپس به سراغ بقیه آنان خواهند رفت. بدترین بخش این قضیه این است که با وعده یک ماه ونیم سنوات از کارگران خواسته می شود که خودشان اقدام به بازخرید نمایند. به این ترتیب ظاهر قضیه حفظ شده گویا کارگران به میل خود از شرکت بیرون رفته و اخراج نشده اند.

در چنین شرایطی کارگران میتوانند با انتخاب نمایندگانی از میان خودشان و مشورت و نظرخواهی از یکدیگر، بهترین راه را برای ادامه کاری و ایستادگی در برابر سیاست های مزورانه ی کارفرمایان و حفظ منافع کارگران اتخاذ نمایند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *