خانه / مقالات / مطلب ارسالی

مطلب ارسالی

سلام من به مدت 6 سال به عنوان شاگرد در یک مکانیکی خودرو مشغول کار بودم در این مکان افراد دیگری مشغول شاگردی و کارکردن بودند اما صاحب کار نه حق بیمه ما را پرداخت می کرد و نه پایه حقوق ما بر اساس حقوق تعین شده اداره کار بود.

من در سن 15 سالگی برای کار نزد استاد مکانیکی رفتم شاگرد استاد شدم و کار را شروع کردم، ساعات کار به این نحو بود که از سر صبح شروع به کار می کردیم و اکثرا تا نیمه های شب یعنی ساعت 11، 12 و حتی 2شب طول می کشید.
در این تعمیرگاه خبری از مکان استراحت یا سرویس بهداشتی و یا غذای سالم و مناسب نبود، لازم به ذکر است که هم کارکنان بیمارستان و هم بازرسین و کارمندان اداره کار و تامین اجتماعی مشتری ما بودند اما یک بار هم نشد که سوالی از شاگردها در مورد وضعیت کاری بر اساس قانون کار بپرسند و یا اخطاری به صاحب کار بدهند که باید بیمه شاگردهایت را بر اساس قانون کار پرداخت کنید.
.بعد از سه سال حالا که به صورت اتفاقی با دوستی در محیط کار آشنا شدم متوجه شدم که از لحاظ قانونی می توانستم شکایت کنم و باید صاحب کارم هم حق بیمه ام را و هم دستمزدم را بر اساس حقوق تعین شده قانونی پرداخت می کرد، چقدر در حقم ظلم شده و چقدر پشیمانم.هنوز هم بعد از سه سال همان صاحب کارم چند شاگرد دارد ولی هیچ کدام را بیمه نکرد است .
آیا واقعا باید حتما خودمون بریم اداره کار و شکایت کنیم ؟آیا اداره کار و تامین اجتماعی وظیفه ندارند که بازرسی کنند؟

ارسالی از طرف: مهرداد شاگرد مکانیک کامیاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *