خانه / صفحه ی ویژه ی اول ماه می / برگزاری مراسم اول ماه مه، روز جهانی کارگر در رشت

برگزاری مراسم اول ماه مه، روز جهانی کارگر در رشت

هر ساله مراسم گرامیداشت اول ماه مه “روز جهانی کارگر” در سراسر جهان به اشکال مختلف برگزار می گردد. به این مناسبت،روز جمعه14اردیبهشت1397 مراسمی در شهر رشت و با حضور گرم و خوب تعداد قابل ملاحظه ای از کارگران و فعالین اجتماعی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم فیلم مستندی از تاریخچۀ روز جهانی کارگر به نمایش درآمد و مجری برنامه ضمن خوش آمد گویی به مهمانان، مقدمه ای در رابطه با شرایط فعلی کارگران در جهان گفت. اولین سخنران در مورد مقوله “دستمزد” و رابطه آن با سطح معیشت کارگران، مطالبی ارائه کرد. در ادامه فیلم کوتاهی از مسائل و اتفاقات کارگری سال گذشته پخش شد.

سخنرانی بعدی با عنوان “کار کودک در جامعه امروز” به وضعیت کودکان کار، ضرورت لغو کار کودک، چگونگی روبرو شدن با کودکان کار و ارائه راهکارهایی در این باره پرداخت.

سپس برنامه ای در مورد حوادث کار و به یاد« سلمان یگانه » کارگر و دوستی که در سانحه کاری جان باخت، اجرا گردید.
شعر زیبای “دنیای رویای من” اثر لینگستن هیوز توسط یکی از دوستان خوانده شد و برنامه ی بعدی اجرای موسیقی گروهی سه نفر از جوانان بود.

“زنان کارگر” عنوان سومین سخنرانی بود که به وضعیت کار زنان در بازار کار امروز ایران می پرداخت. سپس عکس‌هایی از اعتراض ها ، تجمع ها و راهپیمایی های کارگران در سال گذشته پخش شد. نمایش “بی عرضه” اثر آنتوان چخوف پایان بخش برنامه های روز جهانی کارگر بود.

با آرزوی برگزاری هرچه بهتر اول ماه مه روز جهانی کارگر
برقرار باد اتحاد و همبستگی کارگران

“کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه گیلان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *