خانه / اطلاعیه و بیانیه ها / وقتی تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز غیر قانونی اعلام می شود!

وقتی تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز غیر قانونی اعلام می شود!

صبح امروز و در پی دستگیری شبانه جمعی از کارگران فولاد اهواز، رئیس دادگستری خوزستان به رسانه‌ها گفته که علت بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز آنان است.

اما کارگران حق دارند از خود بپرسند که کجای ایران اجازه تجمع قانونی برای احقاق حقوق پایمال شده را می دهند؟ به راستی کارگران و زحمتکشان به چه زبانی و به چه وسیله ای از حقوق خود دفاع کنند؟ ایجاد تشکل هایی مانند سندیکا، اتحادیه ها که ممنوع بوده و حتی تشکل های دولتی کارگران نیز بی اعتبار است. این در حالی است که دست دزدان ،کارخانه فروشان، معامله گران، دلالان، سرمایه داران و کارفرمایان آزاد است و قانون به سادگی از آنها حمایت نموده و با احترام و نزاکت روبرو می شوند. اما کارگران از هر سو روی لبه تیز کارد تهدید و زندان و بی حقوقی قرار می گیرند.

از سوی دیگر دولت ایران مقاوله نامه های بین المللی کار را امضاء می کند و در تهران، کنفرانس wftu ( اجلاس هیات مدیره فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری ) را بدون حضور نمایندگان واقعی کارگران بر گزار می کنند تا اعلام کنند ما نیز کارهایی برای کارگران انجام می دهیم و گویا ازحقوق کارگر دفاع می شود!!! اما در واقع، اعتراض کارگر به دفاع از نانش، از کار و دسترنج ناچیزش مورد سرکوب شدید واقع شده و به امنیت ملی ربط داده می شود! اما امنبت برای چه کسانی!؟ وقتی میلیون ها کارگر و زحمتکش، یعنی اکثریت جامعه به شیو ه های مختلف، با موج میلیونی بیکاری،اعتیاد، اخراج،ناامنی محیط کار، حقوق معوقه، دست مزد ناچیز، تن فروشی، دست فروشی و قاچاق و عدم حمایت واقعی روبرو می شوند،امنیت کجای این میدان ایستاده است؟! آنچه امروز کارگر و زحمتکش عملن و با گوشت و پوست خود می بینند،تنها امنیت برای سرمایه داران و غارت گران منابع و معادن و ذخایر نفت و گاز و… وجود دارد.

بنا به گفته رئیس دادگستری خوزستان، گروه ملی فولاد ورشکست شده و دستگاه‌های مختلف دولتی، بانک‌ها و بخش خصوصی از این شرکت طلبکار هستند و از کارگران خواسته می شود با سرمایه گذار جدید همکاری لازم را داشته باشند!! به نظر می رسد که به همین دلیل دیگر کسی پاسخ گو نخواهد بود! بنابراین دور بعدی با کارفرمایان جدید خصوصی آغاز می شود و سرمایه گذاری کنید! واقعن بسیار عجیب است! کارگر نان ندارد بخورد، از وی خواسته می شود با سرمایه گذار جدید همکاری لازم را داشته باشند!! کسی هم دنبال عاملین قبلی هم نگردد و به دولت هم ربطی ندارد! کارگر هم زورش نمی رسد. اما سئوال این است که سرمایه گذاران ورشکسته به پشتوانه کدام دولت، بانک و غیره سرمایه گذاری کرده اند؟ آیا این خود بی قانونی و هرج و مرج نیست؟ تنها قانون باید برای سرکوب مال باختگان باشد؟!

ما بار دیگر ضمن دفاع از حق اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای به دست آوردن مطالبات و گرفتن دستمزد ناچیرشان، خواستار آزادی همه کارگران زندانی هستیم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 12 اسفند 1396

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *