خانه / خبر و گزارش / تجمع کارگران اشی مشی

تجمع کارگران اشی مشی

کارگران اخراجی مجموعه تولیدی اشی مشی صبح روز 19 دیماه با تجمع مقابل کارخانه و جلوگیری از خروج کامیون ها وتریلی ها خواهان پرداخت حقوق و مطالبات معوقه خود شدند.
کارگران اخراجی جمعا 120 نفر می باشند اما تاکنون تنها 30 نفر از آنها مطالبات خود، شامل حقوق معوقه و سنوات و عیدی و غیره را دریافت کرده و 90 نفر دیگر همچنان بلا تکلیف هستند. طبق آخرین مذاکره میان کارگران و کارفرمای این شرکت قرار بر این شد که کارفرما مطالبات این 90 نفر را به صورت اقساط ماهیانه ی یک میلیون تومان، برای هر نفر درهجدهم هرماه، به حساب آن ها واریز نماید. این اقدام از ماه قبل شروع شد، اما تنها برای هفده نفر از کارگران پول واریز شد و با وجودی که کارگران قبول کرده بودند که مطالبات آنان به تدریج و ماه به ماه پرداخت شود اما باز کارفرما به این قرار خود عمل نکرد. و به همین دلیل کارگران از ساعت ده صبح روز نوزدهم دیماه، ورودی اشی مشی را مسدود نموده و مانع از ورود کامیونها وتریلی ها به داخل کارخانه برای بارگیری و خروج کامیون های بارگیری شده جهت حمل محصولات به مناطق مختلف کشور شدند. ایرج محبوبی که مدیر عامل و همچنین از مالکین این مجموعه تولیدی می باشد چندین بار در جمع کارگران حضور یافت و با وعده های تکراری از کارگران خواست که محل را ترک کنند. او اظهار می کرد که مهمان مهمی در شرکت حضور دارد و بهتر است کارگران محل را ترک کنند تا وی بتواند مسائل و مشکلات شرکت را حل نماید. اما کارگران که تاکنون به اندازه کافی وعده های توخالی شنیده بودند حاضر به ترک محل نشدند ویکی از کارگرها با به صدا در آوردن بوق یک تریلی سعی داشت صدای اعتراض کارگران را هرچه رساتر به گوش همه برساند. یکی از کارگران زن اظهار می کرد که حتی توان پرداخت کرایه ماشین، از رشت به شهر صنعتی برای حضور در محل کارجهت پی گیری مطالباتش برای او مشکل شده است. او میگفت که این خرده ـ ریزها می تواند صرف غذای فرزندانش شود واز اینکه کارفرما قادر به درک این مشکلات نیست متعجب بوده و انتظار داشت حداقل بخشی از مطالبات آنان را به آنها پرداخت نمایند. این تجمع که تا ساعت چهار بعد از ظهر طول کشید سرانجام با وساطت رئیس کلانتری شهر صنعتی که در این تجمع حضور یافته بود و او نیز وعده ی پرداخت مطالبات معوقه کارگران را به آنان می داد خاتمه یافت. و کارگران اظهار کردند که اگر کارفرما به وعده خود یعنی واریز ماهیانه مطالبات معوقه ی آنان عمل نکند مجددا دست به تجمع خواهند زد.
لازم به توضیح است مجموعه تولیدی اشی مشی در سال 72 تنها با یک خط تولید پفک در شهر صنعتی رشت شروع به کارکرد و در سالهای بعد، بابهره برداری از کار کارگران تبدیل به مجموعه عظیمی شامل کارخانجات تولید انواع اسنک، بطری، پریفرم، ماکارونی، آب معدنی ، ماءالشعیر و شرکت های مختلف خدماتی و بازرگانی گردید. اگرچه درحال حاضرتولید بعضی از کارخانجات این مجموعه متوقف شده و تنها خطوط نوشابه و اسنک مشغول به کارمی باشند اما مالکین این گروه تولیدی از محل سود فراوانی که طی این سالها به دست آورده اند صاحب دارایی های بسیار زیاد شده و اینجا وآنجا سرمایه گذاری کرده اند. هکتارها زمین خریداری شده در شهر صنعتی رشت و روستای بهدان و همچنین منطقه حسن رود، تنها گوشه ای از این دارایی های این حضرات است. اما سهامداران حاضر نیستند با فروش بخش کوچکی از این زمین ها مطالبات معوقه کارگران را پرداخت نمایند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

21 دی 1396

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *